19.5.20

DZIEŃ Z 2040 ROKU - OD ŚWITU DO ZMIERZCHU
W pojawieniu się Szczeliny Czasu jest wiele niewiadomych i duża przypadkowość. To co czujemy że widzimy, to co myślimy że wiemy i rozumiemy jest przelotną iluzją dziejącą się tu i teraz. Widzimy wycinki przyszłej rzeczywistości, instynktownie staramy się je rozumieć
szukając kontekstu względem znanych nam rzeczy i zjawisk. Pochłaniamy łapczywie docierające okruchy informacji nie wiedząc jak powstały oglądane miejsca i sytuacje, co kierowało ich twórcami i ile trudu i zapału włożyli w ich powstanie.

S T A R T
2040 rok, czwartek, 14 czerwca, poranek, godzina 6.57243076 Widzimy śpiącego mężczyznę w wieku ok. 32 lat Mieszka w kilku piętrowym budynku wielorodzinnym razem z aktualnie nieobecną partnerką ( wyjazd zagraniczny ). Miasto średniej wielkości w granicach Nowej Unii Europejskiej.

Obserwowana osoba to Cyryl, informatyk, mieszkający w bardzo skromnie urządzonym mieszkaniu. Minimalizm jest tu złudzeniem gdyż wszystkie sprzęty, meble i wyposażenie zgodnie z trendami wnętrzarskimi tej epoki zabudowane jest w umeblowaniu ścianowym i w sekcjach serwisowych mieszkania. Cały zamysł pustej przestrzeni pomieszczeń można zrozumieć i nabiera on treści gdy tylko uruchomi się jakąkolwiek interakcję z komputerem domowym. Technologia cienkowarstwowych wyświetlaczy wszędobylskich opracowana przez ośrodki naukowe z ponad połowy krajów Nowej UE zintegrowana jest z niemal każdym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Pozwala to na wyświetlanie statycznych i ruchomych treści z pełnym dostępem do różnorodnych sieci: globalnego internetu, sieci miejskich, firmowych, handlowych, grup tematycznych oraz własnych danych
i programów prywatnych. Wyświetlanie przebiega bardzo dynamicznie, może być realizowane wszędzie na podłodze, suficie, ścianach taflach szyb w oknach itp. - wszystko jest sterowane głosem, gestami i przez okulary - myślowo. Ciekawostka - wszędzie w pomieszczeniach można zobaczyć kiście srebrno-złotych kapsułek zamkniętych w przeźroczystych pojemnikach ( takie same kapsułki tylko pojedyncze ma każda oprawa okularów po lewej stronie u widzianych osób ) to komputery kwantowe z procesorami fraktalnymi - pogromcy hakerów i włamywaczy komputerowych z lat dwudziestych XXI wieku. Swoboda w wyświetlaniu wszelakich treści w każdym miejscu połączona jest z szyfrowaną ochroną prywatności o takiej sile iż przy tym tempie przesyłu danych i interakcji jest niemożliwa do złamania.

Świat w 2040 roku jest wolny od ograniczeń dzisiejszych a jednocześnie zupełnie inny – kształtowany przez trendy i siły o których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Oto kilka z nich:

1. W 2030 zlikwidowano prawo patentowe w obrębie Nowej UE oraz większości państw globu, zachowano zastrzeżenia do marek firmowych i towarowych oraz prawo autorskie jako element prestiżowy i dokumentujący twórczą aktywność człowieka.

2. Wielki Podział z 2032 - rozdzielenie dużych koncernów i firm na podmioty o maksymalnym zatrudnieniu do 200 pracowników bez prawa do koncentracji w ponowne molochy pozwolił zaktywizować dużą ilość ludzi wykluczonych w ostatnich 20 latach przez postępującą automatyzację i robotyzację. Nadało to nową dynamikę w biznesie, powstały setki tysięcy nowych firm, powstał impuls dla nowych produktów, innowacji, rozwinięto stare i nowe techniki kooperacji i aliansów a także podniosła się jakość obsługi klientów.

3. Dziedzina IT- tworzenie oprogramowania przeszło kolejną falę rewolucji i stało się pospolitą czynnością biurową przez tworzenie aplikacji w otwartym kodzie z pomocą Tematycznej Sztucznej Inteligencji która zajmując się pierwotnym kodowaniem i kompatybilnością systemową pozwoliła tworzyć programy definiowane językiem naturalnym i obrazkową grafiką algorytmiczną. Definiowanie pracy programów w formie graficznej i języka mówionego pozwala oddzielić tradycyjne kodowanie przypisane AI od pracy dostosowania i testowania aplikacji. Jest to praca przyjemna, twórcza z elementami zabawnych konwersacji z AI.

4. Upaństwowienie w 2031 ośrodków naukowych firm i połączenie ich ze szkołami, uniwersytetami i politechnikami w jeden spójny system edukacyjny. Na tej bazie tworzono program permanentnej nauki, edukacji szkoleń, eksperymentów i zabaw naukowych dla każdego, w każdym wieku i z każdym wykształceniem. Przez to uruchomiono pokłady innowacji i pomysłowości wśród ludzi, zaczęto rozwijać zapomniane techniki, materiały, technologie zalegające regały urzędów patentowych oraz wykonano wielkie otwarcie na szeroki strumień danych i próbek zbieranych przez sondy i misje kosmiczne na planetach układu słonecznego i w pasie asteroid.

5. Wielka Reforma i powstanie Nowej Unii Europejskiej z parlamentem wybieranym w powszechnym głosowaniu sieciowym. Jedno kadencyjne stanowiska przedstawicieli parlamentu i obowiązkowy tryb głosowania bardzo mocno zaangażował ludzi do działań prospołecznych. Teraz z perspektywy 3 kolejnych kadencji pięcioletnich widać że były to zmiany w niezbędne do wydostania się z marazmu decyzyjnego narosłego od dziesięcioleci.

6. ...

Oto zebrane migawki z różnych sfer życia zaobserwowane w Szczelinie Czasu - należy domniemywać że cały czas dotyczą kolejnych zdarzeń z jednego dnia z Pana Cyryla. Pierwsze wrażenie - ludzie w 2040 roku to okularnicy - niezależnie od wieku wszyscy noszą okulary każdy inne - trudno znaleźć dwie osoby z chodź by podobnymi oprawkami - niektóre bardzo fantazyjne i kolorowe. Co się od razu rzuca w oczy to życzliwość z jaką ludzie patrzą na innych i wolniejsze tempo chodzenia niż ludzie nam współcześni przemierzający miasto.

Ludzie w 2040 roku oglądają różne przekazy statyczne i ruchome na czym popadnie na: torbach, ścianach budynków, ogrodzeniach, witrynach sklepów itp. W większości zatrzymują się patrzą, rozmawiają ze sobą lub z wideo rozmówcami, Większość obrazów jest czytelnych, inne zamazane – domyślam się że przekaz jest kodowany tylko dla oczu danej osoby - powoli odkrywam zastosowanie wszędobylskich okularów. Często można spotkać siedzących gównie młodych ludzi prowadzący wirtualnie spotkania, pogawędki … nazwałem ich roboczo – machacze – słychać połowiczne rozmowy przerywane silną gestykulacją - myślę jest ona częściowo wymuszona obsługą funkcji oprogramowania do rozmów i przebywania w wirtualnych przestrzeniach. W widzianym przez moment parku dużo par grało w gry plenerowe. Przykład: - jedna osoba stojąca miała okulary a druga nie i wykonywała dziwne ruchy i pozy pod dyktando tej w okularach chyba na czas - bo wyglądało to jakby się spieszyła - w odbiorze otoczenia – wielu przyglądających się osób było to śmieszne - wszyscy byli rozbawieni i w dobrych humorach. Swoją drogą, stojąc na jednej nodze jak jedna z grających dziewczyn – nie wygioł bym się jak ona - może to poziom "mistrz ".

SPANIE
W przyszłości do spania przywiązywana jest szczególna dbałość gdyż wydzielone są personalne łóżka do osobistego spania i oddzielne łóżka do relaksu wspólnego partnerów lub rodziny. Łóżka personalne to małe centra nocnego odpoczynku gdzie systemy analizując aktywność człowieka w minionych dniach oraz plany na przyszłe dni optymalnie dobierają czas snu i jego fazy. Konstrukcja łóżka, układy mechatroniczne, sterowanie światłem i klimatem w pomieszczeniu, zapachy, ruch – kołysanie przeprowadza śpiącego przez poszczególne fazy snu. Standardowo funkcjonuje zabezpieczenie ( można je wyłączyć ) przed długotrwałymi ciągami snów mocno angażującymi umysł i zmniejszającymi i ilość czasu na odpoczynek i regenerację - lekkie niezauważalne " odejścia " - wybudzenia pozwalają ominąć ciężkie sny psujące psychiczne nastawienie do nowego dnia. Nie są to chyba wszystkie opcje i możliwości tych miejsc sennych - widziałem je ulotnie jak Cyryl przeglądał menu sterujące przechodząc do opcji sterujących łóżkiem relaksacyjnym gdyż zbliżał się powrót jego partnerki Zuzanny - pewnie coś " optymalizował " na tą okazję.

ZUZANNA
Zuzany nie widziałem - z kilku zdjęć i krótkich ujęć z filmów mogę domniemywać że są ze sobą na dobre i złe - kochają się. Zuzanna była na wyjeździe integracyjnym w Etiopii. Odwiedzała tam w IV Strefie Zamieszkałej swoich " globali " ( swoich czyli jej i Cyryla ) - to potoczna nazwa wylosowanej w loterii UEN - Zjednoczone Narody Ziemi ( nowe zreformowane ONZ ) drugiej rodziny z którą się współpracuje wspiera, poznaje, wymienia doświadczenia życiowe, zasoby kulturalne rodzinne i krajowe, organizuje się wsparcie materialne na wypadek zdarzeń losowych nie naruszając lokalnych dla danego kraju uwarunkowań życiowych. To wynik II Programu wsparcia krajów Afryki " Różni a tacy sami " który jako jeden z wielu elementów przyczynił się do zahamowania fali uchodźców i emigracji oraz do pro rozwojowych gospodarczych zmian w tym afrykańskim kraju.

JEDZENIE
Cyryl jak nie ma Zuzany w domu przechodzi w tryb - prosto-szybko-energetycznie. Nie bawi się w tworzenie dań a skupia się by jedzenie było lekko strawnie i miało odpowiednią ilość kalorii. To ogranicza ilość przepisów posiłków i zbliża je do diety sportowej. Pobyt w kuchni Cyryl ogranicza do minimum szybko pobierając i odmierzając składniki tworzy śniadaniowe płynne zupki na ciepło - czy smaczne nie wiem. Kamienna twarz Cyryla bez żadnej emocji mówi wiele - ten posiłek to rutynowe pobranie energii na nowy dzień. Trochę zrobiło mi się go żal z racji tak ascetycznej formy żywienia podobnej do ładowania dzisiejszych smartfonów jednak wszelkie obawy o kubki smakowe Cyryla odeszły w niepamięć jak zobaczyłem co planuje na powitanie Zuzany - wspólne gotowanie z ekologicznych zestawów składników potraw kuchni włoskiej.

PRACA W DOMU
Po skończonym posiłku Cyryl powraca do pokoju. Pierwsza część dnia zaplanowana jest jako praca w domu, potem wyjście i kilka spraw do załatwienia na mieście. Z szafy meblowej wytacza na kółeczkach swój fotel do pracy - to wielosegmentowy ergonomiczny fotel do pracy w wielu pozycjach - od prawie stojącej po wielopozycyjne siedzenie aż do leżenia. Całość przypomina trochę fotel dentystyczny jest jednak bardziej ażurowy i pozwalający na dostosowanie każdej części do wymagań siedzącego. Po zajęciu miejsca i ubraniu okularów w jednej chwil pokój rozświetlił się przez starannie rozmieszczone bloki kolejnych ekranów z informacjami różnej treści - tak to ta Technologia cienkowarstwowych wyświetlaczy wszędobylskich - teraz widać siłę tego wynalazku - żadnych kabli monitorów, wszystko można przesuwać i rozmieszczać po każdym zakątku pokoju. Piękne kolory, ostrość obrazu. Poza serwisami informacyjnymi Cyryl przechodzi do swojego głównego narzędzia - programu do konwersacji programistycznych z Tematyczną Sztuczną Inteligencją. Na jednym z ekranów wygląda to jak połączenie puzzli, kolorowanki dla dzieci i czatu a na kolejnych ekranach wyświetlane są pracujące w trybie testowym tworzone programy.

SPOTKANIE WIRTUALNE VR
Cyryl koło 11 zaczął nerwowo spoglądać na wyświetlany zegar binarny - ot fantazja informatyka. Dokładnie o 11 pojawił się ekran z transmisją video nieznoszącą sprzeciwu - wszystko się wyciszyło i zatrzymało. Na wprost Cyryla po drugiej stronie siedział jegomość który nim skończył mówić Dzień Dobry spowodował zmianę ekranu na wirowy szum podobny do tych jak w dalekiej przeszłości przy niewielkiej ilości programów telewizyjnych przeszukując częstotliwości trafiało się na brak sygnału i tzw. mrówki. Głos Cyryla zmienił się w bardzo rzeczowy i spokojny a do moich uszu popłynęły dźwięki Esperla. To oficjalny urzędowy język wprowadzony w 2025 po Wielkiej Reformie Unii Europejskiej. To połączenie języka Esperanto z wybranymi zestawami słownymi z każdego z języków krajów NUE, językiem migowym i dostosowanym językiem Braill'a tak by każdy mógł się komunikować z każdym. Teraz po 15 latach od jego wprowadzenia widać pozytywne zmiany i pierwsze grupy młodzieży, która biegle się nim posługuje ( poza językiem ojczystym )uruchamiając jego wielką siłę komunikacji bez granic. Ideę Esperla doceniono w USA i Chnach i wielu innych krajach gdzie jest mocno promowany. Jest narzędziem komunikacji wielu grup ludzi związanych współpracą z firmami z Nowej Unii. Dodatkowo temat przybliżają w samej Nowej Unii jaki w różnych zakątkach globu wszechobecne translatory symultaniczne standardowo wbudowane w oprogramowanie powszechnie używanych okularów jak i różnych sprzętów i produktów.

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA
Kolejny blok pracy informatycznej przerywa Cyrylowi ustalone na godzinę 13 sieciowe głosowanie mieszkańców miasta w sprawie wytypowania listy chronionych budynków które będą przenoszone podczas budowy Nowego Miasta. Takie zainteresowanie sprawami społecznymi doceniane jest przez władze miejskie i departamenty urzędu. Dla promowania takich postaw wprowadzono w 2021 roku lokalną walutę urzędową dzięki której osoby aktywne społecznie mają gratyfikowane opłaty i podatki miejskie. To samo napędzające się koło ludzkiej inwencji i chęci obniżania płaconych opłat i podatków skutkuje dużą dynamiką zmian w mieście, rozpoczęciem budowy Nowego Miasta oraz postępem w ustalaniu nowych rozwiązań organizacyjnych i technicznych dla tej inwestycji.

SPOTKANIE Z BRATEM – MODNE ZMIANY
Przemieszczanie się w mieście jest bardzo intuicyjne - kursują elektryczne busy lokalne i długo dystansowe. Poruszają się ulicami w wolnym tempie. Na peryferiach miedzymiastowe busy przyspieszają a lokalne zawracają w do miasta. Wygodne otwarte platformy busów oblegane przez tych co podjeżdżają na krótkim dystansie, ci co jadą dalej siedzą w głębi pojazdu. Dużo jest na ulicach aut jednoosobowych to głównie auta wynajmowane czasowo - tempo na ulicy powolne - można bez stresu przejść na drugą stronę pomiędzy sunącymi pojazdami - prędkość na oko to jakieś 25 km/ h lub jeszcze wolniej. To niezapowiedziana wcześniej a więc spontaniczna czyli nie lubiana przez Cyryla forma umawiania spotkań prze jego brata Ligo. Brat wraz z grupą współpracowników odwiedza miasto organizując pokazy mody. Jako projektant prowadzi bardzo nomadyczny tryb życia - to w ogóle i szczególe przeciwieństwo Cyryla. Spotkanie nie miało swojej ustalonej godziny więc ciągle sygnalizowało alert w terminarzu Cyryla. Ostatecznie ustalono czas i miejsce - godzina 15 klub karaoke SNAKE w centrum miasta. Cyryl nie wiedział iż będzie to także pokaz nowych wzorów tkanin a on wybrany przez brata będzie testerem tych nowości. Będzie to swoista zemsta na bracie informatyku który obnosił się ze swoim hard korowym stylem ubrań. Tu trzeba wiedzieć że wyjściowy ubiór Cyryla zdobił deseń czarnych smoków na żółtym tle stylizowanych na gady ze starego serialu z 2016 " Gra o Tron ". Tym i wieloma podobnymi występkami braku stylu doprowadzał Cyryl swojego brata do ...... szybszego bicia serca '' podkopując'' jego pozycję w branży modowej.

Cyryl nic nie zmienił ze swojego wizerunku przed przyjściem na spotkanie mimo że mógł to zrobi w kilaka sekund w domu gdyż aktualnie sprzedawana odzież podobnie jak materiały budowlane i wykończeniowe miała wbudowaną okrojoną wersję technologii cienkowarstwowych wyświetlaczy wszędobylskich pozwalającą na zmiany deseni, wzorów i kolorów odzieży w ciągu ułamków sekund. Można np. załadować na odzież zrobione przed chwilą zdjęcie lub oglądany kadr z filmu.
Zabawa robiła się przednia - nowe wzory z chwilą wejścia Cyryla no klubu zaczęły się pojawiać to na jego spodniach to na marynarce na co nasz gość nie miał wpływu ( chyba nie zabezpieczył hasłem dostępu zmiany tekstur na odzieży ). Z marszu stał się gwiazdą spotkania a wzbogacając swoje nie zaplanowane show śpiewem karaoke z trójwymiarowym hologramem Stinga wzbudził aplauz zgromadzonych. Każdemu może podobać się co innego ale migający coraz to nowymi deseniami Cyryl śpiewający '' Sister Moon „ zrobił wrażenie nawet na mnie widzu z przeszłości.

KONSULTACJA U PANI PRAWNIK
Dzisiejszy dzień miał napięty plan i Cyryl dobrze nie ochłoną po występie w klubie SNAKE a nieubłaganie zbliżała się ustalona kilka dni wcześniej wizyta w urzędzie miasta u Pani Zoe prawniczki. Cyryl potrzebował oceny prawnej umowy kupna mieszkania w Nowym Mieście. Oczywiście można było umowę przesłać i czekać na odpowiedz lub rozmowę video. Tu liczyły się względy towarzyskie i fakt że Zoe ( sąsiadka - drzwi obok mieszkania Cyryla ) jest w nowej pracy od niedawna, wymaga wsparcia i chwili rozmowy bezpośredniej - w ich czasach to ważny gest, bardzo cenny i odbierany jako duży ukłon i wyraz szacunku dla danej osoby. W tym miejscu pojawiają się ważne dwa tematy: zmiany w branży prawnej oraz inwestycja " Nowe Miasto " Zmiany biznesowe z 2032 - Wielki Podział przez dużą ilość spraw prawnych wydobyły pokłady niewydolności systemu prawnego i tak w 2035 rozwiązano z dwuletnim okresem przejściowym prywatny biznes prawniczy przenosząc go na grunt urzędowy co zdemokratyzowało dostępność wszystkich obywateli do tej samej jakości prawa świadczonego jako usługa społeczna. Od 2039 nastąpiło odczuwalne przyspieszenie w legislacyjnym porządkowaniu przepisów tak że teraz już po roku widać tego efekty - prosto jasno i czytelnie czyli każdy wie co go dotyczy a jak nie wie to ma pełne wsparcie urzędowe z jedną wykładnią prawa wspartą Tematyczną Sztuczną Inteligencją w roli doradcy wtórnego.

" Nowe Miasto " Jak dobrze zrozumiałem - to program inwestycyjny wyrosły na gruncie doświadczeń starych miast z ideą Smart City lansowaną i wdrażaną od ponad 20 lat w Starej Unii Europejskiej. Chyba technika, ludzie i stare miasta doszły do przysłowiowej ściany gdzie dynamicznie pojawiające się potrzeby wymusiły spojrzenie na temat od nowa. W nowej Unii rozpoczęto przez ostanie 5 lat wdrażać szeroko zakrojony program inwestycyjny budowy nowych miast co zaktywizowało szerokie grupy ludzi, firm, specjalistów z wielu dziedzin. Stosowane są najnowsze rozwiązania z ekologi, transportu, architektury i urbanistyki. Tematy są szeroko dyskutowane społecznie i przez specjalistów w ramach debat i głosowań sieciowych. Ważnym zagadnieniem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego, zabytków i ich nowe miejsce gdyż lokalizacja Nowego Miasta jest nowa dosłownie - zajmuje tereny oddalone o 10 km od aktualnego centrum. Dodatkowo na koniec inwestycji miejsce starego miasta ma być zrekultywowane i oddane naturze lub pod uprawy rolne.

GRAFIL
Po dotarciu do domu Cyryl rzucił się w wir rozrywki sieciowej - chyba musiał odreagować spotkania, rozmowy i cały ten miejski zgiełk. Jest osobą stacjonarną - pracuje w domu, rzadko wyjeżdża, chodzi po bliskiej okolicy z psem sąsiada na spacery i bieganie więc wyjście w teren - do centrum wymagało od niego nienaturalnego wysiłku. Wysuną ze ściany meblowej swój ulubiony fotel wypoczynkowy, zmienił okulary na większe zajął miejsce i włączył to co uwielbia - GRAFIL. To fabularna gra lub inaczej film z elementami gry. Najczęściej jako podstawę służą dla fanów stare filmy z XX wieku gdzie ich trójwymiarowe przekonwertowanie umożliwia tworzenie wirtualnych scenariuszy i całych ciągów scen tak że kompletnie zmienia się ich sens, akcję i zakończenie jedynie niezmiennym elementem jest początek filmu który gracze z namaszczeniem trawią przez pierwsze 5-10 minut by potem dorwać się do " sterów " zmieniając wszystko co kiedyś z trudem aktorzy, reżyser i producent ułożyli w jedną całość. Oczywiście to jedna wielka zabawa z Tematyczną Sztuczną Inteligencją która generuje trójwymiarowe nowe światy coraz bardzie dziwne zagmatwane, gdyż gracze nie ułatwiają jej pracy komplikując, zmieniając i udziwniając fabułę. Największe osiągnięcia graczy w Grafile są zgrywane w formie "nowych filmów " zapisów sesji gracza i prezentowane na festiwalach, które odbywają się objazdowo w różnych miastach – za niecały miesiąc taki festiwal zawita do miasta dlatego Cyryl zmotywowany minionymi osiągnięciami przygotowuje swoje kolejne niepowtarzalne dzieło.

ZAKUPY W SKLEPIE
A to szczyt lenistwa - od razu tak pomyślałem. Jednak zrozumiałem że po całym dniu ciągłej aktywności Cyryl załatwił sprawę jak klasyczny informatyk. Seria krótkich komend z ustaleniem priorytetów i zatwierdzeniem listy zakupów spożywczych i domowych - serwisowych uruchamia handlowego awatara który z historią zakupową preferencjami i wskazówkami odwiedza wybrane sklepy sieciowe a potem puszcza się w w wir promocji i nowości. Awatar trochę podobny do Cyryla miał przerysowaną fryzurę, większą posturę i bardziej kolorowe ubranie - czyżby to żart czy wyidealizowana wersja samego siebie trudno odgadnąć Cyryla. W każdej chwili zakupów można zwirtualizować pobyt w sklepie wcielając się w Awatara - można uczestniczyć w rozmowach z innymi klientami, obsługą sklepu lub doradcami branżowymi - taki mały mini serial w którym możemy czynie uczestniczyć, patrzeć jak widz lub zajmując się zupełnie innymi sprawami czekać na dostawy i rozliczenia.
Wszystko to wyświetla się w mieszkaniu na powierzchniach mebli, ścian podłogi i sufitu - wszędzie gdzie skieruje się wzrok w okularach. Oczywiście zasięg wyświetlania można zmieniać, przemieszczać i ograniczać co Cyryl robił szybko i często. Dla mnie człowieka z II dekady XXI roku było to hipnotyczne, szalone i pochłaniające doznanie.

PLANOWANIE NOWEGO DNIA I SNU
Koniec dnia to waży czas dla Cyryla - do godziny 22 spływają wszystkie wytyczne do aktualnych klientów, jego znajomych, agencji zatrudnienia informatyków - tak powoli powstaje plan na jutro. Na koniec po jego zatwierdzeniu generuje się program dla łóżka personalnego z optymalnym snem na tą noc. Kilka minut w łazience - pewne rzeczy są niezmienne. Wygaszają się światła w pokoju cicho sączy się tkliwy utwór jazzowy. Cyryl udaje się na odpoczynek. Za oknami widać że cała reszta bliskich sąsiadów prowadzi swój własny tryb życia. Jedni już śpią jak Cyryl inni rozświetlając okolicę - cóż chyba nie włączyli matowienia szyb okiennych - oglądają firmy, grają w gry, coś piszą, rysują, ktoś odbiera kodowany dla niego przekaz wideo - wiem bo wzorki się poruszają - jak są nieruchome to temat dotyczy przekazu materiałów typu zdjęcia, teksty itp - no proszę coś zaczynam rozumieć z tych krótkich obserwacji. ......

Ogólnie jest cicho i spokojnie czerwcowa ciepła noc ... W oddali wdać światła cicho lądujących elektrycznych samolotów z funkcją ratunkową widać je z daleka przez wyświetlane na kadłubach reklamy z hasłem '' Bezpieczne przeżycie '' - najnowszy hit awiacji w 2040 roku.

.....szumy ...... energe..........tyczne nasilają się ......sygnalizując........................ zamykanie Szczeliny Czasu. Ułamki sekund dzielą mnie od końca tej wspaniałej podróży,
fontanny nowych idei i pomysłów. Pełen wrażeń i wielkiego niedosytu żegnam się w myślach z Cyrylem widzianą tylko w filmach i na zdjęciach Zuzanną, chłopakami
ze spotkania modowego w klubie karaoke, przemiłą panią prawnik z urzędu.

Żegnam ich i ich świat który może być nasz za prawie dwadzieścia lat.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

DZIEŃ Z 2040 ROKU - OD ŚWITU DO ZMIERZCHU

W pojawieniu się Szczeliny Czasu jest wiele niewiadomych i duża przypadkowość. To co czujemy że widzimy, to co myślimy że wiemy i rozumiem...